Napowietrzanie trawnika – korzyści i termin zabiegu

Dlaczego aeracja i wertykulacja?

Trawnik odwdzięcza się intensywną zielenią, kiedy zapewnimy darni właściwe warunki do rozwoju. Oprócz regularnego koszenia, nawożenia i regeneracji każdy trawnik potrzebuje napowietrzenia. Aeracja i wertykulacja to inaczej napowietrzanie trawnika za pomocą specjalnych kolców lub noży, które wciskane są do podłoża na głębokość paru centymetrów.

Czym różni się aeracja od wertykulacji?

Aerator do trawnika wycina niewielkie wałeczki darni i wyrzuca je na wierzch murawy, wertykulator służy do nacinania darni za pomocą pionowych noży. Zabiegi te można stosować razem lub zamiennie, korzyści obu są bardzo podobne.

Co daje napowietrzenie trawnika?

Po całym sezonie ogrodowym na powierzchni trawnika zaczyna pojawiać się mulcz, czyli warstwa filcu. Zabieg aeracji sprawia, że filc jest usuwany. Dzięki temu trawa może lepiej się rozwijać. Drugą ważną przyczyną stosowania aeratora w ogrodzie jest poprawianie stosunków wodno-powietrznych w glebie. Warto też wspomnieć o rozluźnianiu darni, przez co trawa lepiej się rozrasta i korzeni. Te zabiegi wpływają na ogólny wygląd trawnika oraz sprawiają, że dalsze zabiegi pielęgnacyjne (jak na przykład nawożenie) będą skuteczniejsze.

Kiedy „podziurkować” trawnik?

Eksperci twierdzą, że na aerację zawsze jest pora. Trawnik może wymagać zabiegu nawet pięć razy w roku. Ta liczba dotyczy zwykle intensywnie użytkowanej murawy, jak na przykład na polach golfowych lub trawnikach sportowych. W ogrodach zazwyczaj wystarcza wiosenne napowietrzenie. Na glebach ciężkich i zlewnych możemy zabieg powtórzyć wczesną jesienią. Po aeracji warto jest nawozić trawnik, ponieważ rozbicie darni sprawi, że substancje pokarmowe będą łatwiej dostępne dla rośliny. W przypadku upalnego lata aeracja pomoże roślinie lepiej czerpać wodę z podlewania. Ilość otworów powinna zostać dostosowana do rodzaju gleby – na ziemiach luźnych robimy do 120 otworów na metr kwadratowy, na ziemiach cięższych nawet do 200.

Przygotowanie trawnika do zabiegu

Najlepszy efekt uzyskujemy, kiedy trawa jest krótko przycięta, a na powierzchni trawnika nie ma żadnych resztek. Chodzi tutaj głównie o liście, skoszoną trawę lub gałązki i pędy roślin. Trawnik powinien być nieco wilgotny – na parę godzin przed zabiegiem warto podlać murawę.

Autor

Nowoczesny Ogrodnik

Jestem ogrodnikiem z nowatorskim podejściem do tematu. Zapraszam Ciebie do czytania moich wpisów