Aerator do trawnika – jak i kiedy go używać?

Aeracja to zabieg, który sprawia, że trawnik lepiej wygląda, a dodatkowo szybciej się regeneruje i jest zdrowszy. Do jej przeprowadzenia niezbędny jest odpowiedni sprzęt, czyli aerator – do wyboru są modele ręczne, jak i elektryczne oraz spalinowe. Jak należy go używać? Kiedy najlepiej wykonać aerację?

Co to jest aerator?

Sprzęt taki jak aerator do trawnika daje możliwość napowietrzenia gleby. Jest on wyposażony w kolce, ewentualnie ząbki lub rurki, które robią w ziemi otwory i szczeliny. W ten sposób tworzą się wyżłobienia, za sprawą których poprawia się cyrkulacja powietrza w glebie, a wnikanie nawozów i wody staje się bardziej efektywne. Aerator umożliwia usunięcie zbitej warstwy trawnika, która jest stosunkowo gęsta i ogranicza dopływ do korzeni niezbędnych substancji odżywczych. Przez to trawa staje się żółta i pojawiają się na niej chwasty.

Czy warto używać aeratora?

Aerator daje możliwość rozluźnienia podłoża, a także zwiększenia sprężystości trawnika. Co prawda zaraz po użyciu go ogród nie będzie prezentować się najlepiej, ale po upływie kilku tygodni trawa stanie się wyraźnie mocniejsza. Wynika to z tego, że poprzez aerację pobudzamy trawnik do krzewienia się i wzmacniamy system korzeniowy.

Jak wykonać aerację trawnika?

Aeracja trawnika nie jest zbyt trudna, ale najpierw powinno się go skosić na wysokość 2-3 cm, a później obficie podlać. Zabieg można rozpocząć w momencie, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha. Zaleca się, aby nakłuwać ziemię na krzyż, np. najpierw poruszać się ze sprzętem w poprzek trawnika, a później wzdłuż niego. To pozwala na zachowanie precyzji. Przeważnie z pomocą aeratora wykonuje się nakłucia na głębokość 2, maksymalnie 3 cm. Jednak jeśli trawa zdążyła już zżółknąć, a gleba jest bardzo zbita, należy nacinać ją głębiej, do 8-10 cm.

Kiedy należy wykonać aerację trawnika?

Po aerator do trawy należy sięgnąć dwa razy w ciągu roku. Pierwszy zabieg powinien być wykonany na wiosnę, a drugi późnym latem/wczesną jesienią. Co ważne, po przeprowadzeniu go należy dodatkowo wypiaskować trawnik, czyli rozsypać na jego powierzchni niewielką ilość piasku i rozgrabić go, żeby wypełnić zagłębienia w ziemi. Dzięki temu gleba zachowa luźną strukturę, a powietrze i woda będą mogły swobodnie przedostawać się do systemu korzeniowego.

Autor

Nowoczesny Ogrodnik

Jestem ogrodnikiem z nowatorskim podejściem do tematu. Zapraszam Ciebie do czytania moich wpisów